Vändra Gümnaasiumi Comeniuse projekti raames toimus 2. kuni 6. märtsini järjekordne –arvult juba kuues kohtumine partnerkoolide vahel Suurbritannias nartsissiõites ja linnulaululust rõkkavas Liverpoolis. Seekord siis draamakohtumise nime all. Nelja päeva jooksul tegid etenduse pealavastajad draamaõpetajad Cuca Hispaaniast ja Michael Inglismaalt õpilastega imet – 22 õpilasega Inglismaalt, Saksamaalt, Hispaaniast ja Eestist valmis tunniajane etendus. Etenduse teemad olid üldinimlikud: eelarvamused ja sallivus, üksindus ja ühtekuuluvustunne, rõõm ja kurbus. Eeltööd tehti juba eelnevalt kodudes.
Esimese päeva „icebreaking” harjutused liitsid grupi ja aitasid kaasa näitemängus nii olulisele oskusele – oskusele oma keha valitseda ja laval end enesekindlana tunda. Kahel järgmisel päeval kestsid proovid kella 9-st kuueni õhtul. Valmis malemängul põhinev etenduse põhiosa ja grupitöödena valminud eelmainitud teemadel põhinevad tseenid, kus õpilased väga osavalt eri rekvisiite kasutasid, et sõnum pealtvaatajateni paremini kohale jõuaks. Nii võis kiusaja peeglist oma vihast nägu nähes arusaamiseni jõuda, et see küll õige suhtumine pole, teises stseenis andis iga grupiliige oma värvi (midagi eripärast endast) ka teistele edasi, puudutades värvitud näppudega üksteise põski, kolmandas kasutati kõrisevat pulka kaaslaste tähelepanu köitmseks, neljandas maski, et oma tõelist palet varjata- avalikustada. Etendusest valmib DVD, mida hiljem ka meie koolis kõik huvilised näha saavad.
Kogemuse võrra said rikkamaks nii meie õpilased (Lily Jaanus, Meelika Merirand, Geili Pais, Martin Sempelson) kui ka õpetajad (Margit Kadak, Riina Sikkal, Silja Enok, Ülle Tomingas).
Lisaks draamakogemusele on sellistel kohtumisel muidki väärtusi. Lennureis Finnairiga läbi Helsingi ja Manchesteri lennujaamade lubas näha eri rahvustest reisijaid üle maailma (praegu mõtlen, kas see jaapani pere oma kahe väikese pojaga Helsingi lennujaamas sõitis kodumaale tsunamile vastu või kuhugi mujale), vaated lennukiaknast olid eriilmelised: mäed, järved, külad, linnad- päikesetõusus ja -loojangus (sini-must-valge ehapuna taustal kojusaabumisel Tallinna lennujaamast väljudes oli meeliülendav vaatepilt!).
Mandri-eurooplasena jääb meelde alateadlik ärevus vasakpoolses liikluses- kas vaadata algul vasakule (nagu oleme maast-madalast harjunud) või paremale, inglise keele õpetajana Broughton Hall High School’i emakeele tund, kus valmistuti GCSE eksamiks (milline tööle pühendumise, teada tahtmise, õpetajale kuuletumise, samas sõbralik õhkkond!), paadunud biitlite fännina Johni ja Pauli elumajad, tänavamuusik legendaarse Cavern’i ees, Strawberry Fields’i punased väravad, lõputu biitlite popurrii õpetajate ühiskoorina minibussis ja muidugi Liverpooli 18. sajandist pärit raekoda, kus ka linnapea toolil sai istutud ning mille rõdult, kus kuninganna koos biitlitega kord rahvamasse tervitas, pilgu Liverpoolile heitsime. Õpilastele jäävad kauaks meelde ka inglise kodude külalislahkus ja hinge sõprussuhted kolme maa eakaaslastega.
Comeniuse projekt on keeleteadmiste kõrval laiendanud paljude meie kooli õpilaste ja õpetajate silmaringi, arendanud neis tolerantsust ja empaatiavõimet, rikastanud resikogemustega. Selline pagas on õpilastele suure väärtusega lisa koolitunnis õpitule ja õpetajatele hea energialaeng ja kogemuste vahetamise võimalus.
Ees ootab spordikohtumine mais, jällegi Liverpoolis, kus osaleb kaheksa meie kooli õpilast ja kolm õpetajat ning lõppkohtumine 4.-7. juunil Vändras, mis ka kaks aastat kestnud projekti tegevusele punkti paneb.
Ülle Tomingas
projektijuht